| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 09-48-4068 |
| Color: | Natural |
| Series: | 41815 - KK 396 |
| Amperage: | 5 A |
| Connector Type: | KK 396 |
| Number of Contacts: | 6 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 3.96 mm |
| Voltage: | 250 V |
| Material: | Polyester |
| Orientation: | Vertical |
| Tail Length: | 3.05 mm |
| Circuit Application: | Power |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 5.08 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 6 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | No |
| Contact Termination Plating Thickness: | 5.08 µm |
| PCB Thickness (Recommended): | .8 mm |
| Supplier Product Group: | PCB Socket Receptacles |
| Connector System: | Board to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 235 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 005 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0009484068 A-41815-0062 |
| SKU: | MOL09-48-4068 |
09-48-4068
Specifications
Detailed Description
Introducing the KK 396 PC Board Connector, engineered for top entry applications with a straight body orientation. Crafted from durable polyester, this connector features 6 circuits and is plated with 5.00μm Tin (Sn) for reliable conductivity. With a pitch of 3.96mm and a voltage rating of 250V, it offers robust performance in power circuit applications. The phosphor bronze contact material ensures long-lasting durability, while the through-hole termination method facilitates secure assembly. Compliant with RoHS standards, this connector is a sustainable and high-quality solution for your PCB connectivity needs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 01/01/2018 | 503290 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. This letter is to inform you that production of the part(s) identified in this notice are being moved to a different production or shipping location. No changes will be made to the product as a result of this move. | Download | |||

