| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 15-24-7181 |
| Color: | Natural |
| Series: | 42385 - Mini-Fit BMI |
| Amperage: | 9 A |
| Connector Type: | Mini-Fit BMI |
| Number of Contacts: | 18 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Brass |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 4.2 mm |
| Voltage: | 600 V AC/DC |
| Material: | Nylon |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Circuit Application: | Power |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Ground to Panel / PCB: | No |
| Number of Contacts Loaded: | 18 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | With |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.2 mm |
| Supplier Product Group: | PCB Socket Receptacles |
| Connector System: | Board to Board |
| Maximum Solder Process Temperature: | 240 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 005 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Termination Pitch: | 4.2 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | Yes |
| Lock to Mating Part: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0015247181 42385-18B1 |
| SKU: | MOL15-24-7181 |
15-24-7181
Specifications
Detailed Description
Enhance your circuit connections with our Mini-Fit BMI Receptacle Header. Designed for optimal performance, this connector features a 4.20mm pitch, dual-row configuration, and vertical orientation with snap-in plastic pegs for secure assembly. With 18 circuits, it offers reliable power transmission with a 9A amperage rating and can withstand voltages up to 600V AC/DC. The brass contacts with post 2.54μm tin plating ensure durable and efficient conductivity. Meeting UL 94V-0 standards, it guarantees safety in operation, even in challenging environments with an operating temperature range of -40 to 105°C. Suitable for through-hole termination on 1.2mm PCBs, this connector is essential for your board-to-board applications. RoHS compliant and with LR19980 and E29179 certifications, it upholds quality and environmental standards. Trusted for its performance and durability, our Mini-Fit BMI Receptacle Header is the ideal choice for your connectivity needs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 01/31/2025 | 515187 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. Move the tooling molds from Lincoln to Nogales | Download | |||
| 12/31/2020 | 508352 - Supplier Change. actual molex tray supplier will close operations, molex is working getting new try supplier. | Download | |||

