| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 15-91-3420 |
| Series: | 71308 - C-Grid |
| Amperage: | 3 A |
| Housing Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Number of Rows: | 2 |
| Contact Plating: | Gold |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Voltage: | 250 V |
| Orientation: | Vertical |
| Number of Positions: | 42 |
| Housing Color: | Black |
| Termination Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Circuit Application: | Signal |
| Connector System: | Board to Board |
| SKU: | MOL15-91-3420 |
15-91-3420
| Heilind Number: | MOL15-91-3420 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 15-91-3420 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
2.54mm Pitch C-Grid Breakaway Header, Surface Mount, Dual Row, Vertical, 42 Circuits, 0.76µm Gold (Au) Selective Plating, without PCB Locator Pegs

