| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 170673-2108 |
| Color: | Black |
| Series: | 170673 - EdgeLine |
| Amperage: | 1.5 A |
| Connector Type: | EdgeLine |
| Housing Material: | Thermoplastic |
| Number of Contacts: | 108 |
| Termination Method: | Through Hole - Compliant Pin |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Gold Over Nickel |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 8 mm |
| Voltage: | 250 VAC |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Component Type: | Edgecard to PCB |
| Data Rate: | 12.5 - 20 Gb/s |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold over Nickel |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .762 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 108 |
| Mating Cycles: | 200 |
| PCB Locator: | No |
| Contact Termination Plating Thickness: | .762 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 2.79 mm |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Termination Pitch: | .8 mm |
| Power and Signal Configuration: | 108 s - 0 p |
| Edge Card Thickness: | 1.57 mm |
| Standards Met: | General |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 1706732108 |
| SKU: | MOL170673-2108 |
170673-2108
Specifications
Detailed Description
Enhance your connectivity with the EdgeLine Vertical Connector, boasting a high-speed data rate of up to 12.5 Gb/s. Designed for optimal performance, this connector features 108 circuits, ensuring seamless power and signal configuration. Its durable construction, with a thermoplastic housing and gold-plated copper contacts, guarantees reliability in any application. With compliance to RoHS standards and certifications from CSA and UL agencies, you can trust in its quality and safety. Perfect for board-to-board connections, this straight orientation connector with a .8mm pitch and through-hole termination method is ideal for applications requiring secure and efficient data transmission. Elevate your connectivity solutions with this essential component.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 11/14/2016 | 500756 - Change to Product. This letter is to inform you that changes are being made to the part(s) identified in this Notice. The change will affect the fit, form, function or the appearance of the parts. | Download | |||
| 04/15/2016 | GCM 10719207 - Product Component Change. This letter is to inform you that we are reducing the chamfer size at the bottom of the housing card-slot for Edgeline and Coplanar. | Download | |||

