| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 171224-2001 |
| Color: | Black |
| Series: | 171224 - zSFP Plus - zSFP |
| Amperage: | .5 A |
| Connector Type: | zSFP Plus |
| Gender: | Female |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole - Compliant Pin |
| Contact Material: | High Performance Alloy (HPA) |
| Contact Plating: | Gold |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | 8 mm |
| Voltage: | 30 V AC |
| Material: | Thermoplastic |
| Number of Ports: | 4 |
| Orientation: | Right Angle |
| Component Type: | Receptacle |
| Operating Temperature Range: | -40 - 85 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .762 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 80 |
| Mating Cycles: | 100 |
| PCB Locator: | Yes |
| Shielded: | Yes |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | .762 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 2.36 mm |
| Supplier Product Group: | High Speed Cage & Connector Assemblies |
| Connector System: | Module to Board |
| Contact Termination Plating: | Matte Tin |
| Termination Pitch: | .8 mm |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 1712242001 |
| SKU: | MOL171224-2001 |
171224-2001
Specifications
Detailed Description
Enhance your high-speed connectivity with our zSFP+ Stacked Ganged Assembly. Featuring a sleek black design with metal spring fingers, this assembly boasts 80 circuits, perfect for demanding applications. With a right-angle body orientation and through-hole termination method, it offers secure and reliable performance. The female connector, with two rows and four ports, ensures efficient data transmission. RoHS compliant and designed for durability, this assembly is ideal for various industrial settings. Upgrade your networking systems with this high-performance solution.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 11/05/2026 | 517380 - Equipment/Production Transfer or Rearrangement. inform you about equipment transfer that have been used to manufacture impacted part(s). Equipment have been moved to different site/ location/ premises. No changes will be made to product as part of this change. | Download | |||
| 03/05/2022 | 511503 - Change Supplier. due to resin supply constraint molex shall add new source of resin used at ZQSFQ and ZSFP product family series with new supplier wote. | Download | |||
| 08/01/2021 | 510134 - Supplier Change. Due to these supply constraints molex identified an internal shortage of resin supply which would create a challenge to fulfill all orders Alternative supplier operated under a certified quality management system. | Download | |||
| 06/01/2021 | 510379 - Retraction of PCN 510134. Due to E471i is the only resin effected and change in Molex Malaysia. This change is impacted for 78171, 78172, 205871, 205872 series only. no change on E130i the retraction is immediately. | Download | |||
| 05/31/2021 | 510074 - Supplier Change. An alternative sourcing had been identified for the product families listed to make up for the winter storm supply constraints. | Download | |||
| 10/15/2020 | 508891- Capacity change or tool replacement. Singapore plant is expanding and duplicating existing sub-module assembly molds / plating/ wafer marriage tooling. | Download | |||
| 10/31/2019 | 507382 - Capacity change or tool replacement. This letter is to inform you that another set of tooling is being added to meet the current and future demands of this product. There will be no changes in the fit, form or function from the additional tooling when compared to the current tooling. | Download | |||
| 05/08/2019 | 507161 - Supplier change. Molex is adding a new supplier or the supplier is making a change affecting the part(s) identified in this notice. | Download | |||

