| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 19019-0079 |
| Color: | Blue |
| Series: | 19019 - Avikrimp |
| Connector Type: | Avikrimp, Quick Disconnect |
| Gender: | Female |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Plating: | Tin |
| Voltage: | 300 V |
| Material: | Brass |
| Insulation Material: | Nylon (PA) |
| Compatible Tab Width: | 4.75mm |
| Compatible Tab Thickness: | 0.51mm |
| Orientation: | Straight |
| Insulation Type: | Partial |
| Operating Temperature Range: | -65 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Polarized to Mate: | No |
| Wire Size: | 14 AWG, 16 AWG, 1.3 - 2 mm² |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Wire Insulation Diameter: | 3.6 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-2 |
| Part Aliases: | 19019-0079 0190190079 |
| SKU: | MOL19019-0079 |