| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 19200-0010 |
| Color: | Blue |
| Series: | 19200 - Avikrimp |
| Connector Type: | Avikrimp |
| Contact Material: | Copper |
| Contact Plating: | Tin |
| Voltage: | 600 V |
| Insulation Material: | Nylon (PA) |
| Maximum Voltage: | 600 V |
| Operating Temperature Range: | 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Wire Size: | 14 AWG, 16 AWG |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Wire Insulation Diameter: | 4.29 mm |
| Barrel Type: | Closed |
| Part Aliases: | 19200-0010 0192000010 |
| SKU: | MOL19200-0010 |
19200-0010
| Heilind Number: | MOL19200-0010 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 19200-0010 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
Avikrimp Seamless Butt Splice for 16-14 AWG Wire, Super Duty, Carton

