| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 19429-0032 |
| Color: | Black |
| Series: | 19429 - MX150L |
| Amperage: | 18 A |
| Connector Type: | MX150L |
| Gender: | Plug |
| Number of Contacts: | 16 |
| Number of Rows: | 2 |
| Mount Type: | Panel Mount |
| Pitch: | 5.84 mm |
| Operating Temperature Range: | -40 - 125 °C |
| Circuit Application: | Power |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Wire |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| SKU: | MOL19429-0032 |
19429-0032
Specifications
Detailed Description
Enhance your power circuitry with the MX150L 16 Circuit Panel Mount Plug. Designed for 14-22 AWG wires, this black connector features a through-hole flange assembly for secure installation. With 16 contacts arranged in 2 rows, it offers a reliable connection for your devices. Operating in temperatures ranging from -40 to 125 °C, it ensures durability in various environments. Its polarized mating and locking features guarantee proper alignment and stability. RoHS compliant, this plug is a reliable choice for your connectivity needs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 09/18/2022 | 511789 - Packaging Method/Quantity Changing. This notification is to inform you about part(s) listed in this notice that will undergo changes for new Delivery unit. No changes will be made to the product as a result of this change. | Download | |||
| 04/13/2022 | 511902 - DU Change. This notification is to inform you about part(s) listed in this notice that will undergo changes for new Delivery unit. No changes will be made to the product as a result of this change. | Download | |||
| 04/08/2022 | 511901 - Retraction of PCN 511789. This notification is to advise you of a modification to a previously issued PCN. Please refer to the information below for details regarding the amendment. (min line qty & du change.) | Download | |||

