| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 19435-1012 |
| Color: | Black |
| Series: | 19435 - MX150L |
| Amperage: | 18 A |
| Connector Type: | MX150L |
| Gender: | Plug |
| Number of Contacts: | 10 |
| Number of Rows: | 2 |
| Mount Type: | Panel Mount |
| Pitch: | 5.84 mm |
| Operating Temperature Range: | -40 - 125 °C |
| Circuit Application: | Power |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Wire |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| SKU: | MOL19435-1012 |
19435-1012
| Heilind Number: | MOL19435-1012 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 19435-1012 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
MX150L 10 Circuit Rear Mount Flange Plug for 22-18 AWG Wire, with Gasket, Black

