| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 202706-0643 |
| Color: | Beige |
| Series: | 202706 - Pico-SPOX |
| Amperage: | 2.5 A |
| Connector Type: | Pico-SPOX |
| Number of Contacts: | 6 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Brass |
| Pitch: | 1.5 mm |
| Voltage: | 250 V AC/DC |
| Material: | Nylon |
| Orientation: | Right Angle |
| Keying: | No |
| Operating Temperature Range: | -55 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .1 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 6 |
| Mating Cycles: | 10 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | No |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Board |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Fully |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 2027060643 |
| SKU: | MOL202706-0643 |
202706-0643
Specifications
Detailed Description
Introducing the Pico-SPOX 1.5 WB RA HDR SMT E P 6CKT, a compact and efficient surface mount connector designed for seamless wire-to-board applications. With six gold-plated contacts, this connector ensures reliable signal transmission with a maximum voltage of 250V AC/DC and an amperage of 2.5A. Its right-angle orientation and polarized mating feature enhance ease of use, while its robust nylon and brass construction can withstand operating temperatures ranging from -55 to 105°C. Ideal for PCB assemblies in various industries, this RoHS-compliant connector offers durability and performance in a sleek beige design. Upgrade your connectivity solutions with the Pico-SPOX series.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 01/30/2025 | 515476 - Packaging method/qty Changing. This notification is to inform about part(s) listed will undergo changes for top tape. No changes will be made to product as part of this change. | Download | |||

