| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 203558-1107 |
| Color: | Natural |
| Series: | 203558 - Pico-Clasp |
| Amperage: | 1 A |
| Connector Type: | Pico-Clasp |
| Number of Contacts: | 11 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Pitch: | 1 mm |
| Voltage: | 50 V AC/DC |
| Material: | Polyamide |
| Orientation: | Right Angle |
| Keying: | No |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .38 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 11 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | .051 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Gold |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Part Aliases: | 203558-1107 2035581107 203558 |
| SKU: | MOL203558-1107 |