| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 22-28-8024 |
| Color: | Black |
| Series: | 42377 - KK 254 |
| Amperage: | 4 A |
| Connector Type: | KK 254 |
| Number of Contacts: | 2 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Brass |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Voltage: | 500 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Right Angle |
| Tail Length: | 3.05 mm |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .762 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 2 |
| Mating Cycles: | 100 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | No |
| Contact Termination Plating Thickness: | 2.540 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector System: | Board to Board, Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 235 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 005 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | No |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Breakaway: | Yes |
| Shroud Type: | Partial |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0022288024 42377-0282 |
| SKU: | MOL22-28-8024 |
22-28-8024
Specifications
Detailed Description
Easily achieve secure board-to-board or wire-to-board connections with our KK 254 Breakaway Header. This right-angle surface mount compatible component features two circuits with a 2.54mm pitch, ideal for applications requiring a 500V voltage rating and 4A current. Constructed with high temperature thermoplastic and brass contacts plated in gold for reliable performance, it offers polarized mating for added convenience. With a durable design rated for 100 mating cycles, this RoHS-compliant header is suitable for various PCB connector needs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 12/31/2022 | 512847 - Change Supplier. This notification is to inform you about addition of new Supplier or Sub Supplier impacting the part(s) as per attached list. No changes will be made to product as part of this change | Download | |||

