| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 22-28-9062 |
| Series: | 42377 - KK 254 |
| Amperage: | 4 A |
| Connector Type: | KK 254 |
| Number of Contacts: | 6 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Voltage: | 500 V |
| Orientation: | Right Angle |
| Tail Length: | 3.43 mm |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Number of Contacts Loaded: | 6 |
| Mating Cycles: | 100 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | No |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector System: | Board to Board, Wire to Board |
| Maximum Solder Process Temperature: | 235 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 005 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | No |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Breakaway: | Yes |
| Shroud Type: | Partial |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 22-28-9062 0022289062 42377 |
| SKU: | MOL22-28-9062 |