| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 30700-1102 |
| Color: | Natural |
| Series: | 30700 - H-DAC 64 |
| Amperage: | 7 A |
| Connector Type: | H-DAC 64 |
| Gender: | Receptacle |
| Number of Contacts: | 10 |
| Number of Rows: | 2 |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Material: | Modified Polystyrene |
| Operating Temperature Range: | -40 - 100 °C |
| Circuit Application: | Power |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Board, Wire to Wire |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| SKU: | MOL30700-1102 |
30700-1102
| Heilind Number: | MOL30700-1102 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 30700-1102 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
2.54mm Pitch, 0.64mm Width H-DAC 64 High Density Automotive Connectors, Dual Row, Female Harness Assembly, 10 Circuits, Polarization Option 3, Natural

