| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 34691-9082 |
| Color: | Brown |
| Series: | 34691 - Stac64 |
| Amperage: | 10 A |
| Connector Type: | Stac64 |
| Number of Contacts: | 8 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Brass |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Voltage: | 500 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Right Angle |
| Keying: | No |
| Tail Length: | 3.36 mm |
| Circuit Application: | Power |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Number of Contacts Loaded: | 8 |
| Mating Cycles: | 10 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.57 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | SMC and Wave |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 040 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 003 |
| Termination Pitch: | 2.54 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Yes |
| Part Aliases: | 0346919082 |
| SKU: | MOL34691-9082 |
34691-9082
Specifications
Detailed Description
Easily connect power systems with our Stac64 Right-Angle Header, featuring 8 circuits in Polarization C. Designed for through-hole termination, this brown header boasts a durable construction with high-temperature thermoplastic material and brass contacts. With a 2.54mm pitch and 10A current rating, it ensures reliable performance in various applications. The right-angle orientation, along with PCB locator and retention features, offers easy installation. Tin-plated contact mating areas guarantee efficient conductivity, while the option for lead-free soldering makes it environmentally friendly. Perfect for wire-to-board connections, this header is a crucial component in electronic assemblies.

