| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 34708-3088 |
| Color: | Black, Gray |
| Series: | 34708 - Stac64 |
| Connector Type: | Stac64 |
| Number of Contacts: | 40 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Voltage: | 500 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Right Angle |
| Keying: | No |
| Tail Length: | 3.36 mm |
| Circuit Application: | Power |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Number of Contacts Loaded: | 40 |
| Mating Cycles: | 10 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.57 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 040 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 003 |
| Termination Pitch: | 2.54 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Yes |
| Part Aliases: | 0347083088 |
| SKU: | MOL34708-3088 |
34708-3088
| Heilind Number: | MOL34708-3088 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 34708-3088 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
Stac64 3 Bay Right-Angle Headers, 40 Circuits, Bay A 12 Circuit Signal Header, Polarization A, Black; Bay B 16 Circuit Signal Header, Polarization A, Black; Bay C 12 Circuit Signal Header, Polarization B, Gray; Tray
More >>Specifications
Detailed Description
Introducing the Stac64 3 Bay Right-Angle Headers, featuring a total of 40 circuits divided across Bay A with a 12 circuit signal header in black, Bay B with a 16 circuit signal header in black, and Bay C with a 12 circuit signal header in gray. Crafted from high temperature thermoplastic with copper alloy contacts, these headers ensure reliable performance in demanding environments. With a pitch of 2.54mm and through-hole termination, they offer easy installation on PCBs. Designed for power applications, they can handle voltages up to 500V. The headers are tray-packaged for convenience and feature polarization for proper mating orientation. RoHS compliant and suitable for wave soldering, they guarantee quality and environmental safety. Perfect for wire-to-board connections, these headers provide secure and efficient connectivity in various electronic systems.

