| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 34791-5181 |
| Color: | Gray |
| Series: | 34791 - Mini50 |
| Connector Type: | Mini50 |
| Gender: | Receptacle |
| Housing Material: | Polybutylene Terephthalate |
| Number of Contacts: | 8 |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch: | 2 mm |
| Material: | PBT |
| Keying: | Yes |
| Polarization: | B |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Circuit Application: | Power |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Board |
| Termination Pitch: | 2 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Part Aliases: | 0347915181 |
| SKU: | MOL34791-5181 |
34791-5181
Specifications
Detailed Description
Effortlessly connect power components with our Mini50 Unsealed Receptacle. This single-row receptacle, featuring a bridged design and CPA, is designed for convenience with 8 circuits. In a sleek gray finish, it offers option B polarization for easy setup. Crafted from durable Polybutylene Terephthalate, it ensures reliable performance in various environments. With a pitch of 2mm and keying for secure mating, this connector is ideal for wire-to-board applications. Operating smoothly in temperatures ranging from -40 to 105°C, it's a versatile solution for power circuitry. RoHS compliant and boasting lock-to-mating part functionality, the Mini50 Receptacle guarantees both quality and ease of use. Perfect for professionals in need of efficient and dependable connectivity solutions.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 10/28/2025 | 516810 - Packaging Method/Quantity Changing. Parts will undergo changes for new Delivery unit and packaging specification change. No changes will be made to the product as a result of this change. | Download | |||
| 01/05/2023 | 512516 - Capacity change/tool replacement. This notification is to inform you that in order to expand capacity to support the increasing demand of Mini50 unsealed family, the new assembly lines and molding tools will be fabricated. The change has no impact to fit, form or function of the products. | Download | |||
| 07/12/2022 | 512278 - Retraction of PCN 510384. Due to global material constraints & delays on getting this material to move. | Download | |||
| 09/24/2021 | 510450 - Capacity change or tool replacement. in order to increase capacity for support increased demand of mini50 8ckt receptacles new capacity mold will be fabricated | Download | |||
| 08/16/2021 | 510384 - Supplier Change. Due to mfg constraints at the Florence Kentucky Location of one of our resin suppliers it has been determined to move the Mfg of one of the resin product families to Evansville Indiana location of that same supplier. | Download | |||

