| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 34826-8161 |
| Color: | Gray |
| Series: | 34826 - Mini50 |
| Amperage: | 4 A |
| Connector Type: | Mini50 |
| Number of Contacts: | 16 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Brass |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | 2 mm |
| Voltage: | 500 V DC |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Right Angle |
| Keying: | Yes |
| Tail Length: | 2.8 mm |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Tin over Nickel |
| Number of Contacts Loaded: | 16 |
| Mating Cycles: | 10 |
| PCB Locator: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin over Nickel |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Part Aliases: | 0348268161 |
| SKU: | MOL34826-8161 |
34826-8161
Specifications
Detailed Description
Enhance connectivity in your PCB designs with the Mini50 Unsealed Right Angle Header. This dual-row header features 16 circuits, with a gray housing and Tape and Reel packaging for convenience. With a pitch of 2mm and through-hole termination method, it ensures secure and reliable connections. Its high-temperature thermoplastic construction, along with brass contacts plated with tin over nickel, guarantee durability and efficient signal transmission. Meeting RoHS compliance, this header is suitable for a wide range of applications, operating effectively in temperatures ranging from -40 to 105°C. Its polarized design, along with keying options, ensures proper mating orientation. Suitable for wire-to-board connections, it offers a voltage rating of 500V DC and a current rating of 4A, making it ideal for various electronic setups. Upgrade your PCB assembly with the Mini50 Right Angle Header for top-notch performance and reliability.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 01/05/2023 | 512516 - Capacity change/tool replacement. This notification is to inform you that in order to expand capacity to support the increasing demand of Mini50 unsealed family, the new assembly lines and molding tools will be fabricated. The change has no impact to fit, form or function of the products. | Download | |||
| 05/06/2018 | 505344 - Capacity change or tool replacement. This letter is to inform you that another set of tooling is being added to meet the current and future demands of this product. There will be no changes in the fit, form or function from the additional tooling when compared to the current tooling. | Download | |||

