| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 34897-9201 |
| Color: | Gray |
| Series: | 34897 - Mini50 |
| Amperage: | 4 A |
| Connector Type: | Mini50 |
| Number of Contacts: | 20 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Brass |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | 2 mm |
| Voltage: | 500 V DC |
| Material: | SPS |
| Orientation: | Right Angle |
| Keying: | Yes |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Tin over Nickel |
| Number of Contacts Loaded: | 20 |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin over Nickel |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Part Aliases: | 34897-9201 0348979201 34897 |
| SKU: | MOL34897-9201 |