| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 35150-3609 |
| Color: | Yellow |
| Series: | 35150 - VersaBlade |
| Connector Type: | VersaBlade |
| Gender: | Plug |
| Number of Contacts: | 6 |
| Number of Rows: | 2 |
| Pitch: | 7.3 mm |
| Material: | Polyester Alloy |
| Keying: | No |
| Operating Temperature Range: | -40 - 110 °C |
| Circuit Application: | Power |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Wire |
| Termination Pitch: | 7.3 mm |
| Glow Wire Capable: | Yes |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Breakaway: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| SKU: | MOL35150-3609 |