| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 35312-0260 |
| Color: | Natural |
| Series: | 35312 |
| Amperage: | 3 A |
| Number of Contacts: | 2 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 2.5 mm |
| Voltage: | 250 V |
| Material: | Nylon |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Tail Length: | 3.4 mm |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 5.08 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 2 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | No |
| Contact Termination Plating Thickness: | 5.08 µm |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Termination Pitch: | 2.5 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Partial |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 35312-0260 0353120260 35312 |
| SKU: | MOL35312-0260 |
35312-0260
| Heilind Number: | MOL35312-0260 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 35312-0260 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
2.50mm Pitch Header, Vertical, Shrouded, with Positive Lock, 2 Circuits, PA Polyamide (Nylon) 6/6, Glass-filled, Natural
Specifications
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 22-27-2031 | KK 254 Wire-to-Board Header, Vertical, with Friction Lock, 3 Circuits, Tin (Sn) Plating | ![]() |
| Molex 39-30-0020 | Mini-Fit Jr. Header, Dual Row, Right-Angle, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, 2 Circuits, PA Polyamide Nylon 6/6 94V-0, 2.54µm Matte Tin (Sn) Plating | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 10/31/2023 | 513650 - Change Supplier. Due to Toray’s Flame Retardant shortage, there is a shortage of PA66 glass fiber containing resin, and it is difficult to supply the target connector, so we will switch to Asahi. No changes will be made to product as part of this change. | Download | |||
| 03/07/2022 | Toray Resin Quality Notice - Recently, Toray Industries, Inc. issued a statement advising that certain resin products were improperly identified by Toray as having received certification from Underwriters Laboratories (UL) | Download | |||


