| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 35363-0560 |
| Color: | Natural |
| Pitch: | 2 mm |
| Keying: | No |
| Series: | 35363 - Sherlock |
| Voltage: | 125 V |
| Amperage: | 2 A |
| Material: | Nylon |
| Shroud Type: | Partial |
| Breakaway: | No |
| Stackable: | No |
| Orientation: | Right Angle |
| PCB Locator: | No |
| Tail Length: | 3.2 mm |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Retention: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector Type: | Sherlock |
| Number of Rows: | 1 |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Connector System: | Wire to Board |
| Polarized to PCB: | No |
| Glow Wire Capable: | No |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Number of Contacts: | 5 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Guide to Mating Part: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Number of Contacts Loaded: | 5 |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Part Aliases: | 0353630560 |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| SKU: | MOL35363-0560 |
35363-0560
Specifications
Detailed Description
Introducing the 35363-0560, a versatile right angle PCB pin header from our Sherlock series. With 5 contacts, this connector is designed for secure through-hole termination, ensuring reliable performance. Constructed with durable nylon material and featuring tin plating in the contact mating area, it offers superior conductivity and longevity. Operating under wide temperature ranges from -40 to 105 °C, it's suitable for various environments. Engineered for ease of use, it includes PCB retention and polarized mating features. RoHS compliant and with a mating cycle of 30, it's both environmentally friendly and durable. Perfect for wire-to-board connections in applications requiring high reliability, the 35363-0560 is a dependable choice.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 10/31/2017 | 503369 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. This letter is to inform you that production of the part(s) identified in this notice are being moved to a different production or shipping location. No changes will be made to the product as a result of this move. | Download | |||
| 03/07/2016 | GCN 10728004 - Supplier Change. The purpose of this letter is to inform you that a supplier of 0.5 diameter pin for 35362, 35363 and 104002 series will be changed to improve quality through vendor consolidation. The alternative supplier who produces various pins does business with both Molex Korea and other Molex plants as preferred supplier. There's no change in overall specification. The affected Molex product series are 35362, 35363 and 104002 series. These series are not affected by changing of pin supplier due to no risk. Implementation Date may be changed due to customer demand and production situation. | Download | |||

