| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 35532-0306 |
| Color: | White |
| Gender: | Female |
| Series: | 35532 |
| Amperage: | 7 A |
| Maximum Operating Temperature: | 105 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -40 °C |
| SKU: | MOL35532-0306 |
35532-0306
| Heilind Number: | MOL35532-0306 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 35532-0306 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
Bulb Socket Double Housing Assembly, Unsealed, White
Specifications
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 02/28/2023 | 511683REV1 - Obsolete. no replacement LTB: 11/28/22 LTS: 2/28/23 | Download | |||

