| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 38720-0318 |
| Series: | 38720 - Fixed Mount Barrier |
| Amperage: | 15 A |
| Pitch: | 9.53 mm |
| Voltage: | 300 V |
| Number of Positions: | 18 |
| Wire Size: | 14 AWG, 16 AWG, 18 AWG, 20 AWG, 22 AWG |
| SKU: | MOL38720-0318 |
38720-0318
| Heilind Number: | MOL38720-0318 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 38720-0318 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
9.53mm Pitch Beau PCB Terminal Strip, Screw Terminal, 18 Circuits

