| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 39422-2002 |
| Amperage: | 85 A |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch: | 12 mm |
| Voltage: | 600 V |
| Orientation: | Horizontal |
| Number of Positions: | 2 |
| Wire Size: | 10 AWG, 12 AWG, 14 AWG, 3 AWG, 4 AWG, 6 AWG, 8 AWG |
| SKU: | MOL39422-2002 |
39422-2002
| Heilind Number: | MOL39422-2002 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 39422-2002 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
12.00mm Pitch Beau EuroMax Horizontal Plug, with Retention Screws, 2 Circuits, Optional Imprinting
Specifications
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 12/31/2025 | 515988 - Obsolete no replacement. LTB 6/25/25 LTS 9/25/25 | Download | |||
| 02/28/2023 | 512252 - Change Supplier. This change is to notify customers of a change in supplier to improve lead time | Download | |||
| 11/30/2022 | 512905 - Retraction of PCN 512451. due to duplication of pcn please refer to original Supplier Change PCN 512252 | Download | |||
| 10/28/2022 | 512451 - Change Supplier. Use a new supplier to support demand, no changes will be made to product as part of this change. | Download | |||

