| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 39504-0112 |
| Series: | 39504 - ESE - Eurostyle Pluggable |
| Amperage: | 8 A |
| Connector Type: | ESE, Eurostyle Pluggable |
| Number of Rows: | 1 |
| Maximum Operating Temperature: | 105 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -40 °C |
| Pitch: | 3.5 mm |
| Voltage: | 300 V |
| Orientation: | Horizontal |
| Component Type: | Plug |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Number of Contacts Loaded: | 12 |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Wire Size: | .05 - 1.31 mm², 16 AWG, 18 AWG, 20 AWG, 22 AWG, 24 AWG, 26 AWG, 28 AWG, 30 AWG |
| Termination Pitch: | 3.5 mm |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Part Aliases: | 39504-0112 0395040112 |
| SKU: | MOL39504-0112 |