| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 39521-1004 |
| Series: | 39521 - ESE - Eurostyle Pluggable |
| Amperage: | 15 A |
| Connector Type: | ESE, Eurostyle Pluggable |
| Number of Rows: | 1 |
| Maximum Operating Temperature: | 105 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -40 °C |
| Pitch: | 5 mm |
| Voltage: | 300 V |
| Orientation: | Vertical |
| Component Type: | PCB Header |
| Tail Length: | 3.9 mm |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Number of Contacts Loaded: | 4 |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 3.2 mm |
| Termination Pitch: | 5 mm |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Part Aliases: | 0395211004 |
| SKU: | MOL39521-1004 |
39521-1004
Specifications
Detailed Description
Upgrade your PCB connections with our Eurostyle Pluggable terminal block header, part of the ESE series. Designed for efficiency and reliability, this connector features a 5mm pitch, accommodating 4 loaded contacts for secure electrical connections. With a 15A amperage rating and 300V voltage capacity, it ensures optimal performance in various applications. Its vertical orientation and polarized mating offer easy installation, while the lock to mating part enhances stability. Operating seamlessly in a wide temperature range from -40°C to 105°C, it guarantees durability even in harsh environments. With RoHS compliance and UL agency certification, you can trust in its quality and safety. Elevate your connectivity with this essential component for terminal blocks.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 22-23-2031 | KK 254 Solid Header, Vertical, with Friction Lock, 3 Circuits, Tin (Sn) Plating, Bag | ![]() |
| Molex 22-23-2041 | KK 254 Solid Header, Vertical, with Friction Lock, 4 Circuits, Tin (Sn) Plating | ![]() |
| Molex 26-48-1075 | KK 396 Breakaway Header, Vertical, Square Pin, with Friction Lock, 7 Circuits, Tin (Sn) Plating | ![]() |
| Molex 73366-0061 | MCX Jack, Straight, PCB Receptacle, Through Hole, Brass Body, Gold (Au) Plated, Tray, 50 Ohms | ![]() |
| Molex 73415-1471 | MMCX Jack, Straight, PCB Receptacle, Through Hole, Brass Body, Gold (Au) Plating, Bag, 50 Ohms | ![]() |
| Molex 87832-1420 | 2.00mm Pitch, Milli-Grid PCB Header, Dual Row, Vertical, Surface Mount, Shrouded, Lead-Free, 14 Circuits, 0.38µm Gold (Au) Plating, with Locking Windows and Center Polarization Slot, with PCB Locator, Tube | ![]() |
| Molex 87832-1622 | 2.00mm Pitch, Milli-Grid PCB Header, Dual Row, Vertical, Surface Mount, Shrouded, Lead-Free, 16 Circuits, 0.38µm Gold (Au) Plating, with Pick-and-Place Cap, with Locking Windows and Center Polarization Slot, with PCB Locator, Tube | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 06/19/2018 | 505763 - Packaging Method/Quantity Changing. This letter is to inform you that the part(s) referenced in this notice will undergo packaging specification changes that may include new container sizes, quantities or changes to the label. No changes will be made to the product as a result of this change. | Download | |||
| 04/13/2018 | 505339 - Packaging Method/Quantity Changing. This letter is to inform you that the part(s) referenced in this notice will undergo packaging specification changes that may include new container sizes, quantities or changes to the label. No changes will be made to the product as a result of this change. | Download | |||


