| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 39880-0612 |
| Series: | 39880 - Eurostyle Multi-Level |
| Amperage: | 17.5 A |
| Connector Type: | Eurostyle Multi-Level |
| Number of Rows: | 2 |
| Mount Type: | No |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 5.08 mm |
| Voltage: | 300 V |
| Orientation: | Vertical |
| Block Type: | Shrouded |
| Component Type: | One Piece |
| Tail Length: | 3.8 mm |
| Operating Temperature Range: | 110 °C |
| Number of Contacts Loaded: | 12 |
| PCB Retention: | Without |
| PCB Thickness (Recommended): | 2.6 mm |
| Wire Size: | 12 AWG, 14 AWG, 16 AWG, 18 AWG, 20 AWG, 22 AWG, 24 AWG, 26 AWG, 28 AWG, .2 - 2.5 mm², 30 AWG |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Termination Pitch: | 5.08 mm |
| Lock to Mating Part: | No |
| Stackable: | Yes |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| SKU: | MOL39880-0612 |