| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 39910-0108 |
| Color: | Black |
| Pitch: | 10.16 mm |
| Series: | 39910 - Eurostyle Fixed Mount |
| Voltage: | 600 V |
| Amperage: | 60 A |
| Material: | Polyester |
| Stackable: | No |
| Wire Size: | 10 AWG, 12 AWG, 14 AWG, 16 AWG, 18 AWG, 6 AWG, .75 - 10 mm², 8 AWG |
| Block Type: | Shrouded |
| Mount Type: | No |
| Orientation: | Vertical |
| Tail Length: | 4.1 mm |
| PCB Retention: | Without |
| Component Type: | One Piece |
| Connector Type: | Eurostyle Fixed Mount |
| Number of Rows: | 1 |
| Body Orientation: | Straight |
| Contact Material: | Brass, Copper |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Termination Pitch: | 10.16 mm |
| Number of Contacts: | 8 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Lock to Mating Part: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Number of Contacts Loaded: | 8 |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Operating Temperature Range: | 130 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 3.81 µm |
| Contact Termination Plating Thickness: | 3.81 µm |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| SKU: | MOL39910-0108 |
39910-0108
Specifications
Detailed Description
Easily connect various wire sizes with this Eurostyle Fixed Mount terminal block. Featuring a straight orientation and shrouded design, it ensures secure connections in a vertical layout. With a voltage rating of 600V and an amperage of 60A, it is suitable for high-power applications. The brass and copper contact materials, along with tin plating, guarantee reliable conductivity. Operating in temperatures up to 130°C, it meets stringent standards for flammability and RoHS compliance. Ideal for PCB mounting, this one-piece terminal block is a versatile solution for industrial and electronic projects.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 12/31/2025 | 515988 - Obsolete no replacement. LTB 6/25/25 LTS 9/25/25 | Download | |||
| 02/28/2023 | 512252 - Change Supplier. This change is to notify customers of a change in supplier to improve lead time | Download | |||
| 11/30/2022 | 512905 - Retraction of PCN 512451. due to duplication of pcn please refer to original Supplier Change PCN 512252 | Download | |||
| 10/28/2022 | 512451 - Change Supplier. Use a new supplier to support demand, no changes will be made to product as part of this change. | Download | |||

