| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 41661-0397 |
| Color: | Black |
| Series: | 41661 - KK 396 |
| Amperage: | 4.5 A |
| Connector Type: | KK 396 |
| Number of Contacts: | 19 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Brass |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 3.96 mm |
| Voltage: | 250 V |
| Material: | Polyester |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Tail Length: | 12.34 mm |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Number of Contacts Loaded: | 19 |
| Mating Cycles: | 25 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | No |
| Polarized to Mate: | No |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector System: | Board to Board, Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 235 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 005 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Termination Pitch: | 3.96 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | No |
| Stackable: | Yes |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Breakaway: | Yes |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 41661-0397 0416610397 41661 |
| SKU: | MOL41661-0397 |