| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 42819-6223 |
| Color: | Black |
| Series: | 42819 - Mini-Fit Sr. |
| Amperage: | 50 A |
| Connector Type: | Mini-Fit Sr. |
| Number of Contacts: | 6 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Brass |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 10 mm |
| Voltage: | 600 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Tail Length: | 5.1 mm |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold over Nickel |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .762 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 6 |
| Mating Cycles: | 100 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | 2.540 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 2.36 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin over Nickel |
| Maximum Solder Process Temperature: | 235 °C |
| Lead Free Process Capability: | SMC and Wave |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 030 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 003 |
| Termination Pitch: | 10 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Fully |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0428196223 |
| SKU: | MOL42819-6223 |
42819-6223
Specifications
Detailed Description
Easily connect and power up your devices with our Mini-Fit Sr. Connector. Featuring a sleek black design, this connector boasts a straight body orientation with a vertical orientation for seamless integration. With 6 brass contacts and a 10 mm pitch, it ensures reliable power transfer at up to 50 A and 600 V. The through-hole termination method and included PCB locator and retention features guarantee secure and stable assembly. Meeting stringent quality standards, including RoHS compliance, this connector is a must-have for your PCB projects.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 01/31/2025 | 515187 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. Move the tooling molds from Lincoln to Nogales | Download | |||
| 06/30/2023 | 513723 - Packaging Method/Quantity Changing. This notification is to inform you about part(s) listed in this notice that will correct the DU quantity base on packing spec by carton. No changes will be made to the product as a result of this change | Download | |||
| 11/11/2022 | 512815 - Change Supplier. This notification is to inform you that one of Molex’s long standing North American supplier of Trays and Lids is filing for bankruptcy causing Molex to have to change our supplier source in order to continue to provide product to our customers. This will be a packaging supplier change only. There will be no change to the Production Process, Fit, Form or Function of the product packaged in these trays and lids. | Download | |||
| 10/22/2022 | 511711 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. This notification is to inform you about equipment transfer that have been used to manufacture impacted part(s). Equipment have been moved to MFG Site change from Molex Lincoln to Shanghai. No changes will be made to product as part of this change. | Download | |||

