| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 42820-3232 |
| Color: | Black |
| Series: | 42820 - Mini-Fit Sr. |
| Amperage: | 50 A |
| Connector Type: | Mini-Fit Sr. |
| Number of Contacts: | 3 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Brass |
| Pitch: | 10 mm |
| Voltage: | 600 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Right Angle |
| Keying: | No |
| Tail Length: | 5.1 mm |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 2.54 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 3 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | 2.540 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 3.18 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 235 °C |
| Lead Free Process Capability: | SMC and Wave |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 030 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 003 |
| Termination Pitch: | 10 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Fully |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 42820-3232 0428203232 42820 |
| SKU: | MOL42820-3232 |