| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 43650-0618 |
| Color: | Black |
| Series: | 43650 |
| Amperage: | 8.5 A |
| Connector Type: | Micro-Fit 3.0 |
| Number of Contacts: | 6 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Through Hole - Kinked Pin |
| Contact Material: | Brass |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 3 mm |
| Voltage: | 600 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 2.54 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 6 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | 2.540 µm |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | SMC and Wave |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 030 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 003 |
| Glow Wire Capable: | Yes |
| Mated Height: | 17.27 mm |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Breakaway: | No |
| Shroud Type: | Fully |
| Product Name: | Micro-Fit 3.0 |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0436500618 |
| SKU: | MOL43650-0618 |
43650-0618
Specifications
Detailed Description
Enhance your PCB connectivity with our Micro-Fit 3.0 Vertical Header. Designed for optimal performance, this single-row connector features 6 circuits with a secure PCB press-fit metal retention clip. With a pitch of 3.00mm and a straight body orientation, it ensures a reliable connection. Crafted from high-temperature thermoplastic in a sleek black finish, it's not only durable but also glow wire capable, meeting stringent safety standards. The tin contact plating and through-hole termination method guarantee efficient conductivity, suitable for applications requiring up to 8.5A and 600V. RoHS compliant and with a wide operating temperature range, it's the perfect choice for your wire-to-board connection needs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 11/22/2024 | 515106 - Equipment transfer, production transfer rearrangement. Move the tooling molds from Lincoln to Nogales. | Download | |||
| 06/07/2024 | 514961 - Packaging Method/Quantity Changing. We are implementing a packaging material change to enhance stability and temperature resistance. As a result, sample availability for packaging is not applicable. | Download | |||
| 07/01/2017 | 502635 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. This letter is to inform you that production of the part(s) identified in this notice is being moved to a different location. No changes will be made to the product as a result of this move. | Download | |||
| 05/06/2015 | GCM 10664055 - Manufacturing Process Change. | Download | |||

