| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 43650-1018 |
| Color: | Black |
| Series: | 43650 |
| Amperage: | 8.5 A |
| Connector Type: | Micro-Fit 3.0 |
| Number of Contacts: | 10 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Through Hole - Kinked Pin |
| Contact Material: | Brass |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 3 mm |
| Voltage: | 600 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 2.54 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 10 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | 2.540 µm |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | SMC and Wave |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 030 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 003 |
| Glow Wire Capable: | Yes |
| Mated Height: | 17.27 mm |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Breakaway: | No |
| Shroud Type: | Fully |
| Product Name: | Micro-Fit 3.0 |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0436501018 |
| SKU: | MOL43650-1018 |
43650-1018
Specifications
Detailed Description
Enhance your PCB connectivity with our Micro-Fit 3.0 Vertical Header. Featuring a 3.00mm pitch and a single row layout, this connector offers 10 circuits for efficient power transmission. Equipped with a PCB press-fit metal retention clip, it ensures secure attachment. With a straight body orientation and through-hole termination method, installation is a breeze. The high-temperature thermoplastic construction, along with a black color finish, not only guarantees durability but also adds a sleek touch to your design. With a contact material of brass and tin plating, it provides reliable conductivity, meeting glow wire capability standards. RoHS compliant and suitable for lead-free processes, this connector is not only environmentally friendly but also versatile, with a wide operating temperature range. Trust in the Micro-Fit 3.0 for top-notch performance in your electronic applications.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 11/22/2024 | 515106 - Equipment transfer, production transfer rearrangement. Move the tooling molds from Lincoln to Nogales. | Download | |||
| 06/07/2024 | 514961 - Packaging Method/Quantity Changing. We are implementing a packaging material change to enhance stability and temperature resistance. As a result, sample availability for packaging is not applicable. | Download | |||
| 05/06/2015 | GCM 10664055 - Manufacturing Process Change. | Download | |||

