| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 43915-1401 |
| Color: | Black |
| Series: | 43915 - Mini-Fit Sr. |
| Amperage: | 50 A |
| Connector Type: | Mini-Fit Sr. |
| Number of Contacts: | 6 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Brass |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 10 mm |
| Voltage: | 600 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Tail Length: | 3.5 mm |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Silver over Nickel |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 2.54 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 6 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | 2.540 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.57 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin over Nickel |
| Maximum Solder Process Temperature: | 235 °C |
| Lead Free Process Capability: | SMC and Wave |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 030 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 003 |
| Termination Pitch: | 10 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Fully |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0439151401 |
| SKU: | MOL43915-1401 |
43915-1401
Specifications
Detailed Description
Elevate your power connections with our Mini-Fit Sr. connector in sleek black. Designed for high performance, this connector features 6 contacts in 2 rows, perfect for secure through-hole termination. With a robust 50A rating and a voltage capacity of 600V, it ensures reliable power transmission in demanding applications. Crafted from high-temperature thermoplastic and brass contacts plated with silver over nickel, it guarantees durability and efficient conductivity. Its vertical orientation, with a tail length of 3.5mm, offers versatility in PCB mounting. Compliant with RoHS standards, it's a sustainable choice for your projects. Trust in the Mini-Fit Sr. for quality, performance, and longevity.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 01/31/2025 | 515187 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. Move the tooling molds from Lincoln to Nogales | Download | |||
| 11/11/2022 | 512815 - Change Supplier. This notification is to inform you that one of Molex’s long standing North American supplier of Trays and Lids is filing for bankruptcy causing Molex to have to change our supplier source in order to continue to provide product to our customers. This will be a packaging supplier change only. There will be no change to the Production Process, Fit, Form or Function of the product packaged in these trays and lids. | Download | |||

