| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 44068-0271 |
| Color: | Black |
| Series: | 44068 - Mini-Fit BMI |
| Amperage: | 13 A |
| Connector Type: | Mini-Fit BMI |
| Number of Contacts: | 14 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Brass |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 4.2 mm |
| Voltage: | 600 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Tail Length: | 8.5 mm |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 2.54 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 14 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | 2.540 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 6.35 mm |
| Connector System: | Board to Board, Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 240 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 005 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Termination Pitch: | 4.2 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | Yes |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Fully |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0440680271 |
| SKU: | MOL44068-0271 |
44068-0271
Specifications
Detailed Description
Introducing the Mini-Fit BMI Connector, a high-performance solution for your PCB connectivity needs. With a 4.20mm pitch, dual-row design, and vertical orientation, this connector offers reliable power and signal transmission. Featuring 14 circuits and snap-in metal pins, it ensures secure connections even in demanding applications. Constructed with PA Polyamide Nylon 4/6 housing, UL 94V-0 rated for safety, and tin over nickel plating for enhanced durability. Operating in a wide temperature range from -40 to 105 °C, it's suitable for various environments. With through-hole termination and a 6.35mm PCB thickness, it guarantees easy installation and stability. Compliant with RoHS standards, this connector is an ideal choice for board-to-board or wire-to-board connections in industrial and commercial settings. Elevate your connectivity with the Mini-Fit BMI Connector.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 01/31/2025 | 515187 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. Move the tooling molds from Lincoln to Nogales | Download | |||
| 12/31/2022 | 512847 - Change Supplier. This notification is to inform you about addition of new Supplier or Sub Supplier impacting the part(s) as per attached list. No changes will be made to product as part of this change | Download | |||

