| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 44475-1811 |
| Color: | Natural |
| Series: | 44475 - Mini-Fit HCS |
| Amperage: | 11 A |
| Connector Type: | Mini-Fit HCS |
| Number of Contacts: | 18 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Copper |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 4.2 mm |
| Voltage: | 600 V |
| Material: | Nylon |
| Orientation: | Vertical |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Circuit Application: | Power |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 2.54 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 18 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | With |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | 2.54 µm |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Supplier Product Group: | PCB Socket Receptacles |
| Connector System: | Board to Board, Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 240 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 005 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Glow Wire Capable: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-2 |
| Part Aliases: | 44475-1811 0444751811 |
| SKU: | MOL44475-1811 |