| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 44769-2201 |
| Color: | Black |
| Series: | 44769 - Micro-Fit BMI |
| Amperage: | 8.5 A |
| Connector Type: | Micro-Fit BMI |
| Number of Contacts: | 22 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 3 mm |
| Voltage: | 250 V |
| Material: | Liquid Crystal Polymer |
| Orientation: | Vertical |
| Tail Length: | 3.4 mm |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Circuit Application: | Power |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 2.54 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 22 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | With |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | 2.54 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.57 mm |
| Supplier Product Group: | PCB Socket Receptacles |
| Connector System: | Board to Board, Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 005 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Glow Wire Capable: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0447692201 |
| SKU: | MOL44769-2201 |
44769-2201
Specifications
Detailed Description
Enhance your board-to-board or wire-to-board connections with the Micro-Fit BMI Receptacle Header. This dual-row header, featuring a straight body orientation, offers 22 contacts for power applications. With a pitch of 3mm and through-hole termination method, it provides reliable connectivity. The phosphor bronze contacts with tin plating ensure durability, while the liquid crystal polymer material guarantees high performance in a wide operating temperature range. Its vertical orientation, tray packaging, and compatibility with PCBs up to 1.57mm thick make it versatile for various electronic setups. RoHS compliant and UL certified, this header meets stringent quality standards for your peace of mind. Elevate your design with the Micro-Fit BMI Receptacle Header.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 11/11/2022 | 512815 - Change Supplier. This notification is to inform you that one of Molex’s long standing North American supplier of Trays and Lids is filing for bankruptcy causing Molex to have to change our supplier source in order to continue to provide product to our customers. This will be a packaging supplier change only. There will be no change to the Production Process, Fit, Form or Function of the product packaged in these trays and lids. | Download | |||

