| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 45570-3050 |
| Series: | 45570 - KK 396 - MarKK |
| Amperage: | 13 A |
| Connector Type: | KK 396, MarKK |
| Gender: | Female |
| Termination Method: | Crimp or Compression |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Tin |
| Voltage: | 600 V DC |
| Circuit Application: | Power |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 2.032 µm |
| Mating Cycles: | 25 |
| Contact Termination Plating Thickness: | 2.032 µm |
| Wire Size: | 18 AWG, 1.14 mm², 20 AWG |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Wire Insulation Diameter: | 3.12 mm |
| Part Aliases: | 756054929803 45570-3050 0455703050 |
| SKU: | MOL45570-3050 |
45570-3050
| Heilind Number: | MOL45570-3050 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 45570-3050 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
Female Crimp Terminal for 3.96mm Pitch Housing, 20-18 AWG, Pre-Tinned Plating, Bag
Specifications
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 07/31/2023 | 513257 - End Of Life with replacements. LTB 4/21/23 | Download | |||
| 09/14/2022 | 511649 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. This notification is to inform you about an equipment transfer from the Molex Little Rock Arkansas USA plant to the Molex Lincoln Nebraska USA plant that is used in manufacturing of impacted part(s). There will be no change to the Fit, Form or Function of the product based on this transfer. | Download | |||

