| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 46010-0421 |
| Color: | Natural |
| Series: | 46010 - Mini-Fit Plus |
| Amperage: | 13 A |
| Connector Type: | Mini-Fit Plus |
| Number of Contacts: | 4 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 4.2 mm |
| Voltage: | 600 V |
| Material: | Nylon |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Tail Length: | 1.8 mm |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Circuit Application: | Power |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 2.54 µm |
| Ground to Panel / PCB: | Yes |
| Number of Contacts Loaded: | 4 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | With |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | 1.27 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Supplier Product Group: | PCB Socket Receptacles |
| Connector System: | Board to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 240 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 005 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | Yes |
| Lock to Mating Part: | No |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0460100421 |
| SKU: | MOL46010-0421 |
46010-0421
| Heilind Number: | MOL46010-0421 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 46010-0421 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
Mini-Fit Plus PCB Receptacle, 4.20mm Pitch, Dual Row, Vertical, Blind Mating, 4 Circuits, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, PA Polyamide Nylon 6/6, UL 94V-0, Tin (Sn) Over Nickel (Ni) Plating
More >>Specifications
Detailed Description
Enhance your PCB connections with our Mini-Fit Plus PCB Receptacle. Featuring a 4.20mm pitch, dual-row design for efficient power transfer, this vertical receptacle ensures secure blind mating in any application. With four circuits and a snap-in plastic peg PCB lock, it guarantees reliable connectivity. Crafted from durable PA Polyamide Nylon 6/6 with UL 94V-0 certification, and plated with Tin (Sn) over Nickel (Ni), it offers optimal performance and safety. Operating at up to 600V and 13A, it's suitable for power applications. The through-hole termination method and copper alloy contact material ensure robustness, while its straight body orientation and 1.8mm tail length facilitate easy installation. Perfect for board-to-board connections, this Mini-Fit Plus receptacle is RoHS compliant and ideal for various industries.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 05/14/2026 | 517686 - Capacity Change or Tool replacement. Project aims to tool lup a new high capacity mold capable of providing an additional supply. | Download | |||
| 01/31/2025 | 515187 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. Move the tooling molds from Lincoln to Nogales | Download | |||

