| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 46014-0405 |
| Color: | Natural |
| Series: | 46014 - Mini-Fit Plus |
| Amperage: | 11.5 A, 12 A |
| Connector Type: | Mini-Fit Plus |
| Number of Contacts: | 4 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Pitch: | 4.2 mm |
| Voltage: | 600 V |
| Material: | Nylon |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Tail Length: | 1.8 mm |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Number of Contacts Loaded: | 4 |
| Mating Cycles: | 100 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.78 mm |
| Connector System: | Board to Board, Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Nickel |
| Maximum Solder Process Temperature: | 240 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 005 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Fully |
| Material Flammability Standard: | 94V-2 |
| Part Aliases: | 0460140405 |
| SKU: | MOL46014-0405 |
46014-0405
Specifications
Detailed Description
Enhance your electronic connections with the MF+ HCS VERT HDR ASY SR 4 -2 TIN, a high-performance Mini-Fit Plus connector. This vertical header assembly, designed for through-hole termination, boasts four copper alloy contacts with a 4.2mm pitch, ensuring reliable power delivery at up to 600V and 12A. Crafted from durable nylon and featuring a tin-plated contact mating area, it guarantees both robustness and efficient conductivity. With operating temperatures ranging from -40 to 105°C and UL and CSA certifications, this connector is suitable for a wide range of applications. Its board-to-board and wire-to-board compatibility, along with secure PCB retention and polarization features, make it a versatile and dependable choice for your projects. Compliant with RoHS standards and offering 100 mating cycles, it's a sustainable and long-lasting solution for your connectivity needs. Elevate your design with the Mini-Fit Plus connector, where performance meets reliability.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 10/09/2026 | 517543 - Change Supplier. Molex Lincoln Nebraska is adding an additional raw material sub-supplier impacting the products referenced in the attached list. There will be no changes to any fit, form, function, or appearance of product based on the addition of the sub-supplier. Supplier to Molex Lincoln Nebraska will not change. | Download | |||
| 02/17/2023 | 512906 - Capacity Change or tool Replacement. This notice is to inform you that Molex Lincoln Nebraska is adding additional tooling that will affect the product listed. New tooling will be exact replica of current tooling. There will be no change to the product Fit, Form, Function or Appearance when compared to current tooling | Download | |||
| 12/11/2015 | GCM 10686817 - New, Modified, Or Replacement Tooling. | Download | |||

