| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 46114-4281 |
| Color: | Black |
| Series: | 46114 - EXTreme LPHPower |
| Amperage: | 30 A |
| Connector Type: | EXTreme LPHPower |
| Number of Contacts: | 32 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole - Compliant Pin |
| Contact Material: | High Performance Alloy (HPA) |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 12 mm, 1.27 mm |
| Voltage: | 250 V AC/DC |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Circuit Application: | Power |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .762 µm |
| Ground to Panel / PCB: | No |
| Number of Contacts Loaded: | 32 |
| Mating Cycles: | 250 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | 2.54 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Supplier Product Group: | PCB Socket Receptacles |
| Connector System: | Board to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Termination Pitch: | 1.27 mm, 2.5 mm |
| Power and Signal Configuration: | 4 p - 28 s |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | No |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| SKU: | MOL46114-4281 |
46114-4281
Specifications
Detailed Description
Experience high-performance power connectivity with our EXTreme LPHPower Connector. Designed for efficiency, this black connector features 30A power amperage and 32 gold-plated contacts in a straight, through-hole termination method. With a pitch of 1.27mm and a voltage rating of 250V AC/DC, it ensures reliable power transmission. Made with High Performance Alloy (HPA) and High Temperature Thermoplastic materials, it guarantees durability in extreme environments. RoHS compliant and UL certified, it meets international quality standards. Perfect for power applications, this connector offers secure and efficient power transfer for your electronic devices. Elevate your connectivity with our EXTreme LPHPower Connector.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 03/06/2014 | GCM 10627204 - Supplier Changes To Raw Material. | Download | |||

