| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 46556-7345 |
| Color: | Black |
| Series: | 46556 - SEARAY |
| Amperage: | 2.7 A |
| Connector Type: | SEARAY |
| Number of Contacts: | 100 |
| Number of Rows: | 4 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 1.27 mm |
| Voltage: | 240 V AC |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | Yes |
| Pick and Place: | With Pick and Place Cap |
| Operating Temperature Range: | -55 - 125 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .762 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 100 |
| Mating Cycles: | 100 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector System: | Board to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | REFLOW |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 020 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 003 |
| Termination Pitch: | 1.27 mm |
| Electrical Model: | Yes |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | Yes |
| Lock to Mating Part: | No |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Unmated Height: | 3.5 mm |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0465567345 |
| SKU: | MOL46556-7345 |
46556-7345
Specifications
Detailed Description
Discover the SEARAY Slim Plug, an essential component for seamless connectivity in your electronic projects. Featuring 100 circuits with a 3.50mm unmated height, this plug offers reliable performance in a compact design. With four rows and pegs for easy installation, it ensures efficient solder charge lead-free connections. Crafted with high-quality materials including copper alloy contacts and a high temperature thermoplastic body, it guarantees durability in any application. With a straight body orientation and 1.27mm pitch, it's perfect for surface mount termination. Meeting UL and CSA agency certifications, as well as RoHS compliance, it ensures safety and environmental responsibility. Suitable for a wide range of operating temperatures and voltages, it's a versatile solution for your PCB connector needs. Experience seamless connectivity with the SEARAY Slim Plug.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 08/15/2023 | 513606 - Change Supplier. This notification is to inform you about additional of supplier impacting the part(s) attached as per list, No changes will be made to product as part of this change. | Download | |||
| 01/21/2023 | 512354 - Change to Product. This notification is to inform you about changes that are being made to the part(s) DRAWING as identified in the list. This change will not affect the Fit, Form, Function, or appearance of the parts. Or it may not result in a change to the specification or raw material. | Download | |||
| 05/05/2014 | GCM 10630798 - New, Modified, Or Replacement Tooling. This letter is to inform you that we are adding a new production line to increase capacity for product lines HD Mezz & Searay. This will affect all product series for 45970, 45971, 46556, 46557. | Download | |||

