| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 46557-5145 |
| Series: | 46557 - SEARAY |
| Amperage: | 2.7 A |
| Connector Type: | SEARAY |
| Gender: | Female |
| Housing Material: | Thermoplastic |
| Number of Contacts: | 200 |
| Number of Rows: | 4 |
| Mount Type: | Surface Mount |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Gold |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 1.27 mm |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | Yes |
| Maximum Voltage: | 240 V AC |
| Pick and Place: | With Pick and Place Cap |
| Operating Temperature Range: | -55 - 125 °C |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .762 µm |
| Ground to Panel / PCB: | No |
| Number of Contacts Loaded: | 200 |
| Mating Cycles: | 100 |
| PCB Locator: | Yes |
| Insert Color: | Black |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | 2.540 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 2.18 mm |
| Mating Alignment: | No |
| Supplier Product Group: | Mezzanine & Board Stacking Connectors |
| Connector System: | Board to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | REFLOW |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 020 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 003 |
| Termination Pitch: | 1.27 mm |
| Electrical Model: | Yes |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | No |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Unmated Height: | 5 mm |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0465575145 |
| SKU: | MOL46557-5145 |
46557-5145
Specifications
Detailed Description
Introducing the SEARAY Slim Receptacle, a high-performance connector designed for board-to-board applications. With 200 circuits, 5.00mm unmated height, and 4 rows, this female connector boasts a sleek and efficient design. Featuring surface mount termination with solder charge lead-free technology, it offers reliable connectivity for signal transmission. Crafted from durable thermoplastic housing and copper alloy contacts with gold plating, it ensures excellent conductivity and longevity. With an operating temperature range of -55 to 125 °C and compatibility with PCBs up to 2.18mm thick, it is suitable for a wide range of industrial applications. This connector is RoHS compliant, meeting international standards for environmental responsibility. Perfect for use in mezzanine and board stacking setups, it delivers exceptional performance in demanding environments. Elevate your connectivity solutions with the SEARAY Slim Receptacle.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 04/30/2026 | 517467 - Change Supplier. Due to business decisions, Molex has acquired two new packaging suppliers for two of the most popular packaging options. Change 1 - Tape and reel option: The carrier tape supplier has been updated. Change 2 – Packaging in Tray option: The Tray supplier has been updated. | Download | |||
| 08/15/2023 | 513606 - Change Supplier. This notification is to inform you about additional of supplier impacting the part(s) attached as per list, No changes will be made to product as part of this change. | Download | |||
| 01/21/2023 | 512354 - Change to Product. This notification is to inform you about changes that are being made to the part(s) DRAWING as identified in the list. This change will not affect the Fit, Form, Function, or appearance of the parts. Or it may not result in a change to the specification or raw material. | Download | |||
| 05/05/2014 | GCM 10630798 - New, Modified, Or Replacement Tooling. This letter is to inform you that we are adding a new production line to increase capacity for product lines HD Mezz & Searay. This will affect all product series for 45970, 45971, 46556, 46557. | Download | |||

