| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 46562-3003 |
| Color: | Black |
| Series: | 46562 - EXTreme Ten60Power |
| Amperage: | 2.5 A, 55 A |
| Connector Type: | EXTreme Ten60Power |
| Number of Contacts: | 28 |
| Number of Rows: | 1 |
| Mount Type: | Through Hole |
| Termination Method: | Through Hole - Compliant Pin |
| Contact Material: | Copper |
| Maximum Operating Temperature: | 105 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -40 °C |
| Pitch: | 2.54 mm, 5.5 mm |
| Voltage: | 600 VAC / 250 VDC |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Circuit Application: | Power, Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .127 µm |
| Ground to Panel / PCB: | No |
| Number of Contacts Loaded: | 28 |
| Mating Cycles: | 200 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | 2.54 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.58 mm |
| Supplier Product Group: | PCB Socket Receptacles |
| Connector System: | Board to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Power and Signal Configuration: | 2 p - 24 s - 4 p |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | Yes |
| Lock to Mating Part: | No |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0465623003 |
| SKU: | MOL46562-3003 |
46562-3003
Specifications
Detailed Description
Elevate your power and signal connections with the EXTreme Ten60Power series. Designed for durability and high performance, these black connectors feature a through-hole mount with compliant pins for secure attachment. With a voltage rating of 600 VAC / 250 VDC and amperage ranging from 2.5A to 55A, they are suitable for various applications. Operating efficiently in temperatures from -40°C to 105°C, they ensure reliability in harsh environments. The 28 gold-plated contacts provide excellent conductivity, making them ideal for signal and power transmission. Made of high-temperature thermoplastic, these connectors offer robust construction for long-lasting use. With UL and CSA certifications, you can trust in their quality and safety. Suitable for board-to-board connections, these receptacles are a vital component in your PCB assembly. RoHS compliant and with a low mating cycle of 200, they meet industry standards for environmental responsibility and performance. Trust in the EXTreme Ten60Power connectors for seamless and efficient connectivity in your electronic systems.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 01/13/2026 | 516951 - Capacity change or tool replacement. a set of tooling is being added to meet the current and future demands of this product referenced below. There will be no changes in fit, form or function from additional tooling when compared to the existing tooling. | Download | |||
| 12/01/2015 | GCM 10724605 - Supplier Changes To Raw Material. This letter is to informed you that there is a change in manufacturing location from Malaysia to China for plastic resin used in the products listed in the attachment initiated by the plastic resin maker. There is no impact to the product form, fit and function as the raw plastic resin material composition remains unchanged. Brand name is changed as well from Vectra to LAPEROS. | Download | |||
| 04/27/2014 | GCM 10632308 - New, Modified, Or Replacement Tooling. Capacity increase with new mold. GCN is issued based on component series 46468 and 46533 for assembled Ten60 product. | Download | |||

