| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 46586-1003 |
| Color: | Black |
| Series: | 46586 - EXTreme Ten60Power |
| Connector Type: | EXTreme Ten60Power |
| Gender: | Receptacle |
| Number of Contacts: | 3 |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch: | 7.5 mm |
| Material: | Polyester |
| Keying: | No |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Circuit Application: | Power |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Board |
| Termination Pitch: | 7.5 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0465861003 |
| SKU: | MOL46586-1003 |
46586-1003
Specifications
Detailed Description
Power up your connections with our EXTreme Ten60Power 7.50mm Pitch Wire-to-Board Harness Kit. This kit includes a 3-circuit assembly with TPA for secure connections. The black polyester housing ensures durability and reliability, meeting stringent industry standards for material flammability. Operating efficiently in a wide temperature range from -40 to 105°C, this kit is perfect for power applications. With polarized mating and locking features, it guarantees a secure fit every time. UL and CSA certified, and RoHS compliant, rest assured of its quality and environmental responsibility. Elevate your wire-to-board connections with this essential kit.

