| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 500655-0819 |
| Color: | Gray |
| Series: | 500655 - 2.00mm I/O Connectors |
| Amperage: | 1.5 A |
| Number of Contacts: | 8 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Crimp or Compression |
| Contact Material: | Steel |
| Pitch: | 2 mm |
| Voltage: | 125 V AC/DC |
| Shield Type: | Full Shield |
| Material: | Polycarbonate |
| Number of Ports: | 1 |
| Orientation: | Vertical |
| Component Type: | Receptacle |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Number of Contacts Loaded: | 8 |
| Mating Cycles: | 750 |
| Panel Mount: | With |
| Shielded: | Yes |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Wire |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Termination Pitch: | 2 mm |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Waterproof Dustproof: | No |
| Product Name: | 2. mm I/O Connectors |
| Part Aliases: | 5006550819 |
| SKU: | MOL500655-0819 |
500655-0819
Specifications
Detailed Description
Enhance connectivity with our 2.00mm I/O Connectors in a sleek gray hue. Designed for high-speed performance, each connector features eight contacts arranged in two rows, ensuring reliable data transmission. With a 1.5A amperage and 125V voltage capacity, these connectors are suitable for various electronic applications. The steel contact material, gold plating, and full shield guarantee durability and signal integrity, while the polarized orientation and locking mechanism ensure secure mating. Whether for wire-to-wire connections or panel mounting, these connectors, housed in polycarbonate with tin termination, offer versatility and ease of installation. Meeting stringent quality standards, they are essential components for demanding industrial environments.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 07/30/2025 | 516540- Equipment/Production Transfer or Rearrangement. Production location change from Molex Japan to Molex Vietnam for 2.0 I/O cover. No change in product design and process | Download | |||
| 07/30/2025 | 516541 - Equipment/Production Transfer or Rearrangement. Production location change from Molex Japan to Molex Vietnam for 2.0 I/O cover. No change in product design and process | Download | |||
| 02/20/2024 | 513776 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. To better serve our customers and to leverage our global manufacturing footprint, Molex will relocate production of the 2.0 I/O lines from Japan to Molex Vietnam production facility. The transfer will started in Q3 2023 and target to complete in Q1 2024. Buffer stock and capacity tooling will be built as need to ensure a seamless transfer. | Download | |||

