| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 501598-1604 |
| Color: | Blue |
| Series: | 501598 - OBD-II |
| Connector Type: | OBD-II |
| Gender: | Receptacle |
| Housing Material: | Polyester |
| Number of Contacts: | 16 |
| Number of Rows: | 2 |
| Mount Type: | Panel Mount |
| Pitch: | 4 mm |
| Material: | Polyester |
| Number of Ports: | 1 |
| Operating Temperature Range: | -40 - 85 °C |
| Circuit Application: | Power |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Wire |
| Termination Pitch: | 4 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| SKU: | MOL501598-1604 |
501598-1604
| Heilind Number: | MOL501598-1604 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 501598-1604 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
4.00mm Pitch, OBD-II Wire-to-Wire Receptacle Housing Panel Mount
Specifications
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 31402-2510 | 2.54mm MX64 Sealed Single Row Crimp Housing, GET Terminal, Black, 2 Circuits, Key B, with CPA Lock | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 10/31/2024 | 514359 - Obsolete. No replacement, LTB 6/27/24 LTS 9/27/24 | Download | |||


