| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 501745-0541 |
| Color: | Black |
| Series: | 501745 |
| Amperage: | .3 A |
| Connector Type: | SlimStack |
| Number of Contacts: | 54 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Brass, Phosphor Bronze |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 4 mm |
| Voltage: | 50 V AC/DC |
| Material: | Liquid Crystal Polymer |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Operating Temperature Range: | -25 - 85 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Number of Contacts Loaded: | 54 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | No |
| Polarized to Mate: | No |
| Connector System: | Board to Board |
| Contact Termination Plating: | Gold |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Mated Height: | 2.3 mm, 2 mm |
| Mated Width: | 3.4 mm, 4.2 mm |
| Breakaway: | No |
| Product Name: | SlimStack |
| Part Aliases: | 5017450541 |
| SKU: | MOL501745-0541 |
501745-0541
Specifications
Detailed Description
Elevate your PCB connectivity with our SlimStack 501745 series connector, designed for seamless board-to-board integration. Featuring 54 contacts in a slim .4mm pitch, this connector boasts a straight body orientation and surface mount termination method for easy installation. Crafted from durable materials like Liquid Crystal Polymer and gold-plated brass, it ensures reliable performance in demanding environments with a wide operating temperature range of -25 to 85°C. With a low mated height of 2mm and 2.3mm and a mated width of 3.4mm and 4.2mm, it offers compact yet efficient connectivity solutions. RoHS compliant and featuring PCB retention and lock to mating part mechanisms, this connector prioritizes both performance and safety in every application. Upgrade your PCB design with the SlimStack series for enhanced functionality and durability.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 02/01/2023 | 512327 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. Production plant location change - Current : Molex Korea - After : Molex Vietnam * Change reason : To better serve our customers and to leverage our global manufacturing footprint, Molex will relocate production of the 0.4 BTB J-Bend Plug (2.0H) lines from Japan to Molex Vietnam production facility. The transfer will started in Q3 2022 and target to complete in Q1 2023. Buffer stock and capacity tooling will be built as need to ensure a seamless transfer. | Download | |||
| 10/31/2016 | 501415 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. This letter is to inform you that production of the part(s) identified in this notice is being moved to a different location. No changes will be made to the product as a result of this move. | Download | |||

