| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 501940-0503 |
| Color: | Natural |
| Series: | 501940 - Pico-Clasp |
| Amperage: | 1 A |
| Connector Type: | Pico-Clasp |
| Number of Contacts: | 5 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 1 mm |
| Voltage: | 50 V AC/DC |
| Material: | Nylon |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .1 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 5 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | No |
| Contact Termination Plating Thickness: | .051 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Gold |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Fully |
| Part Aliases: | 5019400503 |
| SKU: | MOL501940-0503 |
501940-0503
Specifications
Detailed Description
Enhance connectivity with our Pico-Clasp 501940 series, featuring a sleek natural finish and a straight body orientation for seamless integration. Engineered for efficiency, each connector boasts a 1mm pitch and 5 gold-plated contacts, ensuring reliable performance in surface mount applications. With a voltage rating of 50V AC/DC and an operating temperature range of -40 to 105°C, these connectors are both durable and versatile. The nylon construction and embossed tape packaging on reel further streamline installation processes. RoHS compliant and meticulously designed for quality, these Pico-Clasp connectors are essential components for your PCB projects.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 12/15/2022 | 512239 - Equipment transfer, Production Transfer or rearrangement. Production plant location change - Current : Molex Japan - After : Molex Vietnam * Change reason : To better serve our customers and to leverage our global manufacturing footprint, Molex will relocate production of the PICO-CLASP 1.0 W/B SINGLE ROW OUTER LOCK ASSY lines from Japan to Molex Vietnam production facility. The transfer will started in Q3 2022 and target to complete in Q4 2022. Buffer stock and capacity tooling will be built as need to ensure a seamless transfer. | Download | |||

